Jak poprawić efektywność energetyczną budynków

Materiał Partnera

Debata „Jak uwolnić potencjał efektywności energetycznej?”

   Na budynki przypada około 40 proc. światowego zużycia energii i jedna trzecia emisji gazów cieplarnianych. Emitują też najwięcej miejskich zanieczyszczeń. Jako newralgiczny element infrastruktury wymagają zatem pilnych działań zaradczych.        Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Jak uwolnić potencjał efektywności energetycznej?” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju uważają, że inwestycje w efektywność energetyczną przyczyniają się do oszczędzania energii i ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Efektem będzie zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery, przezwyciężanie ubóstwa energetycznego i większe bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto inwestycje stymulują wzrost gospodarczy i powstawanie miejsc pracy.
   — Polska dużo osiągnęła w dziedzinie efektywności energetycznej, ale przed nami jest ogromne wyzwanie, bo nadal 30-35 proc. energii możemy zaoszczędzić przede wszystkim w budynkach i budownictwie — powiedział Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.
   Przypomniał, że dzięki tym działaniom nie tylko rachunki za ciepło będą niższe, ale liczba osób chorych i umierających z powodu zanieczyszczenia powietrza znacznie spadnie.
   — Smog kosztuje nas 45 tys. dodatkowych zgonów rocznie — podkreślił Andrzej Kassenberg. 

   Według ekspertów efektywność energetyczna budynków nie jest już sprawą technologii. Potrzeba zdecydowanej i ambitnej polityki, usuwającej bariery rynkowe i ułatwiającej wprowadzania tych technologii na rynek. Takie działania porównano do paliwa dolanego do życia gospodarczego i rynku pracy. We wprowadzaniu takich programów przodują w Europie Niemcy.
   — Jedno euro zainwestowane w technologie efektywne energetycznie zwraca się cztero- a nawet pięciokrotnie — stwierdził Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
   Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o oszczędne wykorzystywanie energii, ale także o tworzenie miejsc pracy w sektorach energetycznych.
   Jako członek Unii Europejskiej Polska realizuje cele klimatyczne do 2020 r., które zakładają m.in. znaczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Według prezesa Danfoss Poland może do tego przybliżyć chociażby wymiana ręcznych zaworów grzejnikowych na głowice termostatyczne w budownictwie mieszkaniowym.
   — Dzięki temu w krótkim czasie i przy niskich nakładach ekonomicznych jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel, co w efekcie zmniejszy emisję CO2, a przecież to jest jedna z naszych bolączek. Spośród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich sześć jest w Polsce, a trzecie miejsce zajmuje Kraków — powiedział Adam Jędrzejczak.
   Jasna strategia transformacji rynku, wskazująca bariery i sposoby ich przezwyciężania, musi się opierać na kompleksowym wdrożeniu instrumentów politycznych, obejmujących kodeksy efektywności energetycznej budynków, normy, ratingi i zasady ujawniania informacji, sposoby finansowania i zachęty oraz przedsięwzięcia branżowe i wspólnotowe. Z przedstawionych podczas debaty analiz światowych tendencji wynika, że utrzymanie obecnego systemu energetycznego pociągnie za sobą poważne konsekwencje. Świat stoi wobec zmian demograficznych, gospodarczych i klimatycznych, narastających problemów społecznych, postępującej urbanizacji i kurczą- cych się zasobów naturalnych. Wiadomo już, że jeśli chcemy uratować świat taki, jaki znamy, Materiał partnera: musimy zmienić nasz sposób myślenia i zachowania.
   W ubiegłym roku w Paryżu światowi przywódcy uzgodnili, że należy podjąć wiele działań, by utrzymać wzrost globalnych średnich temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza. Efektywność energetyczna jest jednym z głównych filarów tego planu. Stanowi coś w rodzaju „ukrytego paliwa”. Zwiększa bezpieczeństwo energetyczne i zmniejsza emisję dwutlenku węgla, a jednocześnie przyczynia się do wzrostu gospodarczego.
   Uczestnicy debaty w Krynicy podkreślali, że w zużyciu energii w dowolnym kraju jest zazwyczaj trzech głównych winowajców: budynki, przemysł i transport. Budynki odpowiadają za około 30 proc. ogólnego zużycia energii. Biorąc pod uwagę ich stan w Polsce, można w tym sektorze uzyskać jeszcze znaczne oszczędności. Tylko że — jak ocenili eksperci — ograniczanie globalnego ocieplenia w sektorze budynków wymaga znacznie bardziej skomplikowanych działań niż zwykłej wymiany żarówek. Podejście zintegrowane będzie przynosiło efekt synergii. Kluczem do uzyskania korzyści społecznych, ekonomicznych i środowiskowych związanych z energooszczędnym i niskoemisyjnym sektorem budynków jest przezwyciężenie barier politycznych, rynkowych i instytucjonalnych. W wielu krajach niezbędne są działania władz, zmierzające do gruntownej transformacji rynku powstają- cych i istniejących budynków. Wyzwania są różne zależnie od stopnia rozwoju kraju.
   W panelu „Jak uwolnić potencjał efektywności energetycznej?” uczestniczyli m.in. przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA z Francji, ICLEI — Samorządy Lokalne na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Niemczech oraz BPIE Polska.

Partnerem debaty była firma Danfoss.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partner główny

Lotos

Partnerzy serwisu

Philips

Wideo